|
Sunde kager kræver gode armkræfter
Næste opskrift gav en del flere udfordringer. Sværhedsgraden var øget betragteligt, og opskriften til After Eight kagen krævede først, at man udstenede lækre saftige dadler, og derefter lagde kræfterne i, for at ælte en masse sammen, der skulle blive til kagebund.
Derudover skulle cashewnødderne have været udblødt i 2 timer forinden, hvilket var smuttet i skyndingen. Det betød, at de stakkels nyindkøbte blendere kæmpede en hård kamp i et forsøg på at lave den myntecreme, der skulle toppe kagebunden! Det lykkedes dog, og kagerne blev samlet og smukt dekoreret.

After Eight kagen blev båret ud til fryseren for at holde de fine Lollipops med selskab. Formålet med at sætte kagen på køl, var at få ingredienserne til at køle af og samle kagen.
|
 |
|
Så blev der trillet kugler og lavet brownies
Efter en lille pause gik det ellers løs igen med lakridskugler og brownies. Alt sammen lavet af dadler, nødder, kakaosmør, rå kakaopulver, lecitingranulat og andre spændende ingredienser.
Køkkenkværnene sørgede for affaldet, for både dadelsten, myntestængler og nødde-rester blev pureret direkte ud i afløbet.

|
 |
|

Man kan sagtens være fire piger om een skål - fantastisk samarbejde!
|
Deltagerne vaskede fingre tit, for fingrene var et af de fornemmeste værktøjer til at få lavet dej til både brownies og lakridskugler.
Med entusiasme og smil blev alle opskrifter lavet i fællesskab, og snart stod 40 forventningsfulde deltagere klar til at smage på deres slik og kager!
|
|

En af deltagernes tallerkener: After Eight kage, Vindrue Lollipops, Brownie Babe og Lakridskugler. Velbekomme!

|
Uhm!
Der lød begejstrede og forundrede lyde rundt om bordene, mens der lystigt blev smagt på de ’sunde kager’. En kvinde sagde grinene, ”ja, helt sundt er det nu nok ikke, for mine hænder er silkebløde af at have æltet løs. Og selvom det er sunde ’olier’, så skal man nok ikke bare give helt los og spise løs”.
Det viste sig da også, at Raw Cakes er ganske mættende.
Smagsnuancerne var spændende og gode, og nogle piger nikkede bekræftende, da Caroline fortalte, at man i Raw Food kredse kalder Rå kakao for ”Crackao”, idet smagen er intens og ganske vanedannende.
Med den søde tand tilfredsstillet sivede deltagerne så stille ud af show roomet, mens de lige fik et smil og en lille goodie bag med på vejen.
Det var en farverig og spændende aften, hvor vi fik lært et par småting omkring Raw Food. Og så kan vi hilse og sige, at den der brownie smager af mere!
|